DIY

TRIKA, KOŠILE, TÍLKA ATD..

large

DIY nebo-li ,,do it yourself,, se v poslední době hodně rozšířilo. Na internetu najdete návody od šperků, přes boty až k nábytku. Pro dnešní den Vám ukážu pár triků jak si vylepšit vrchní část oblečení a to nejen stříháním, ale i použitím aplikací nebo-li ,,ozdobením,,.

1. Triko a nůžky:

A) Zde si musíte dát pozor na přední a zadní díl trika. Na zadním díle triko pouze zkrátíte, ale na předním díle budete vystřihovat dva cípy. Nejlepší je do trika vložit kartonový papír a tím si zajistit, že nůžkami nenaberete i zadní stranu trika. V místě rukávů a průkrčníku nebo-li límce už jen kopírujete nužkami šev.

philadelphia_2 philadelphia_1

 

B) Vystříhnuté ornamenty na předním díle trika a na zadním díle trika. Nejprve si daný ornament nakreslete a vystříhněte na čtvrdce, poté čtvrtku položte na triko a nejlépe textilními křídami obkerslete ornament na daný díl trika. Opět před stříháním vložte do trika tvrdý papír. To samé buď se stejným nebo jiným ornamentem uděláme na i předním díle.

triko_ornament_1

triko_ornament_2  triko_ornament_3

 

C) Z košile tílko a trochu více práce než u triček. Nejlepší je si textilní křídou předkreslit ,,střih,, na košili. Zde se už nekopírují průramky/rukávy. Přední díl bude lehce více vybraný než zadní díl (dle obrázku). Výstřih si nakreslete tak, aby první knoflíček, který budete mít na tílku, byl 1cm max. 2cm od okraje výstřihu. Důležité je také počítat s 0,5 – 1 cm navíc kvůli zapošití okrajů, aby se vám netřepily. Nejlepší je nakreslit si na košili finální podobu tílka a nůžkama stříhat například o 1cm dál. až budete mít střihnuto, tak 1cm navíc přehněte a ručně nebo na stroji prošijte.

 

kosile_tilko_1 kosile_tilko_2

2. Podprsenka a aplikace

Cvoky a podprsenka. Cvoky koupíte v jakékoliv švadlence a nebo například v H&Mku v oddělení doplňků. Jediné s čím musíte počítat je, že ,,pacičky,, od cvoků Vám budou vidět z druhé strany košíčku. Pokud nechcete aby byly vidět, tak doporučuji koupit ve švadlence stejně barevnou podšívku a tu obyčejným stehem přišít v ruce na zadní část košíčku. Podšívku klidně stříhněte od oka do tvaru většího kola či oválu a přišijte ji, přebývající koukající materiál ustříhněte.

podprda_1 podprda_2

podprda_3 napady_3

 

3. Dvě stejná tílka = 1 tílko s třásněmi

Potřebujete dvě tílka. Jedno necháte tak jak je a druhé ustříhnete podle obrázku číslo 5., poté tento díl rozstříhejte na stejné proužky, ale nikdy nestříhněte až úplně do kraje. Doporučuji dodržet odstup 1,5 – 2 cm. Vznikne Vám ozdobná část (obrázek 7.), kterou přišijete na druhé tílko. Opět bude potřeba si ozdobnou část přišpendlit k tílku nebo můžete zkusit přišít opatrně buď v ruce nebo na stroji. V poslední části navlíknete na třásně korálky a těsně pod korálke uděláte uzel. díky tomu docílíte požadovaného tvaru/ornamentu korálků a třásně něbudou placatě ležet na tílku.

1. a 2. obrázek                                          3., 4., 5., 6. obrázky (z leva do prava)

tílko_trasne_4  tílko_trasne_1

7. obrázek                                                                                   8. obrázek

tílko_trasne_2   tílko_trasne_3

 

Fotky: pinterest.com, google.com/diy, facebook/acupofstyle

 

Já sama jsem některé návody vyzkoušela. Co vy, zkusíte také některé? :)

 

 

Comments

comments