Noční focení a kreslení světlem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotit ve dne zvládne kde kdo, ale fotit v noci už málo kdo. Stejně jako loni, tak i letos jsem se zúčastnila Workshopu nočního focení od Olympusu. Asi bych článek nepsala, ale jelikož se mi přes instagram ozvalo tolik lidí kvůli tomu, tak je tu článek i letos. :)

Letošní workshop měl dvě části. První bylo focení protisvětla a druhou částí bylo noční focení. První část jsem prostála jako fotící objekt, ale druhou část už jsem přenechala dalším a fotila. :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jak na noční focení a kreslení světlem?

  1. Potřebujete Olympus foťák
  2. Stativ nebo pevný bod, na který položíte foťák.
  3. Nastavte si režim M
  4. Dále si nastavte LIFE COMP -> ten si nastavíte posunutím času dolu na co nejnižší číslo/možnost. Čím vyší čas/číslo, tím je fotka „rychleji“ vyfocena. Aby jste mohli na fotce kreslit světlem, tak potřebujete co nejnižší číslo. Například v tuto chvíli mám na foťáku čas 320. Posunutím čísla dolu dojedu až na číslo 1,3 a po něm je čas 1″ (jedna vteřina), stále pokračujte níž až dojedete na 60″. Po tomto čísle je už možnost BULB, LIFE TIME a LIFE COMP. Nastavte si tedy LIFE COMP. Na fotce níže jsem vám označila číslo, které nastavte na LIFE COMP.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  5. Nastavit si můžete i podle sebe clonu, která je označena F + číslo. Například F 2.0 nebo F 4.5. To znamená, že čím nižší číslo, tím více Vám objektiv pustí světla a fotka je světlejší. Čím vyšší číslo, tím je fotka tmavší.
  6. Finální fotka se skládá ze dvou fotek. První „podkladová“, do které se bude vykreslovat jen světlo z druhé fotky. Takže pokud máte foťák na stativu a vše nastavené, tak si vyfotíte první podkladovou fotku (klasicky zmáčketě jednou spoušť).
  7. Druhá část finální fotky trvá tak dlouho, jak budete chtít. To znamená, že zmáčknete znovu spoušť a na displaji vydíte jak se vykresluje světlo buď od projíždějících aut nebo nápis, který píše kamarádka světlem. Ve chvíli, kdy je fotka podle Vás hotová či nápis nebo obrázek světlem nakreslený, tak zmáčknete spoušť znovu a tím fotku ukončíte.
  8. V galerii foťáku uvidíte jen finální fotku s vykresleným světlem.
  9. To je vše, fotka je hotová.  :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak co, je to složité? Kdyby jste potřebovali poradit nebo si nebyli jisti s nějakým bodem v návodu, tak klidně piště a já Vám poradím. :)

Mějte se krásně!

Vaše M.

fr

Comments

comments