Dovolená v autě – Jak na to?

DSC06334

S posledním výletem na Slovinsko se objevilo hodně dotazů ohledně našeho cestování. Cestování, kde máme jen auto. Žádné hotely nebo penziony. Jen my dva a auto. :)

Dovolená v autě

Než se dostaneme k jednotlivým částím auta, jako je spaní nebo kuchyň, tak mi přijde důležité říci, jak to u nás komplet všechno při takové dovolené v autě funguje. Naskládat vše do auta na normální dovolenou je velmi jednoduché, ale při dovolené v autě je lepší, když má každá věc své místo. Pak víte, kde co hledat a rovnou máte systém, díky kterému máte například okamžitě rozloženou postel a nemusíte přendavat celé auto. :) 

DSC03205-Edit

Za tu dobu co s Kubou společně jezdíme a spíme v autě se naše vozítko velmi drasticky změnilo. Ještě nedávno byste nás potkali v červené T4, kterou jsme si vnitřkem předělali na multivana (zadní lavice byla rozložitelná na postel, vyklápěcí stoleček uvnitř, spousta místa atd..) Nyní jezdíme passatem, a i přes tak radikální prostorovou změnu, stále milujeme cestovat autem. 

Na velikosti auta ani tak nezáleží. Jen u spaní to hraje roli. 

Celá naše výbava na cestu se skládá z: 

Taška s oblečením + 2-3 páry bot / na hlavu, matrace, dva spacáky, slabší deka, dva malé polštářky, grill , 1x taška s kuchyňskými věcmi, 2-3x nejmenší ikea taška s jídlem, 2x fotobatohy, stoleček, židličky, voda.  

Takhle se zdá, že toho je opravdu hodně, ale jak jsem už psala.. Každá věc má své místo a díky tomu máme auto neustále „uklizené“. :)  Ještě než se vrhnu na ty jednotlivé sekce, tak při popojíždění nebo cestování během dne máme zadní sedačky v normální poloze a nejsou sklopené na postel. Auto vypadá zcela normálně. :) 

DSC03931

Spaní 

Spaní, jak jsem už rozepsala, je složeno jen z pár věcí. Důležitou roli má matrace. Spaní v autě je samo o sobě dost tvrdé, takže s matrací je to hned lepší a nebude Vám vadit, že Vás čekají 4 noci v autě. Naším favoritem je slabá matrace Jaren z Ikei za krásných 329,- Kč. Pokud máte širší auto, tak je možné, že bude malinko užší než Váš kufr. To lze vyrešit jednoduše slabší dekou. Sami to tak máme a nevadí nám to. Další variantou je, to jsme měli v jedné předchozí dodávce, že jsem tuhle matraci zkrátila a o zkrácenou část jsem jí nastavila na straně dle potřeby. Nijak náročné to nebylo. Budete potřebovat jen dobré nůžky nebo řezací nůž, trochu obyčejné látky ze švadlenky a stroj nebo jehnu s nití. :) 

Přes matraci máme slabší deku, která je větší, takže s ní vyplníme i zároveň tu mezeru na boku, kde nám chybí matrace. Jedna se o cca pár centimentrů, nic velkého. Pak už jen dva malé polštáře pod hlavu. 

DSC06297

Lehce sežehnutí Saint Tropezským sluníčkem :D 

Spacáky, další pro nás velmi důležitá část spaní. K Vánocům jsme dostali „klasické“ dekové spacáky na zip. Ty spacáky jsou tak skvělý, že bychom v nich spali klidně i doma. :D Dají se rozepnout okolo dokola, takže když chcete, máte deku. :) Já jsem vždy byla hrozná citlivka a na spaní v autě jsem se vždy nabalila, aby mi nebyla zima. S tímhle spacákem si klidně dovolím jít spát jen v prádle. Nedám na něj dopustit a Kubajsz to má stejně. Můžeme jen doporučit. :) (TADY máte odkaz na podobný od stejné značky. Přesně ty naše jsem nenašla, ale teplotně by měly odpovídat. :) )

Teď už jen technická část postele při cestování. Matraci se slabší dekou máme v kufru rozloženou od samého začátku každého výletu. V případě normální polohy zadních sedaček je matrace přímo za sedačkami z části „srolovaná“. Když rozložíme postel (sklopíme zadní sedačky do roviny), tak jen matraci rozložíme o srolovanou část a hotovo. Spacáky neuklízíme pokaždé do vaků, máme je složené tak, že nám zabírají jen část kufru během dne/cestování. No a když zastavíme někde, kde je hezky a nechceme rozdělávat stoleček s židličkama, tak si sedáme do kufru, zády se opíráme o spacáky a kocháme se výhledem. :)  

DSC03113

Málem bych zapoměla! Jak si vybíráme místo, kde budeme spát?  Je to různé. Pokud jste v zemi, kde to nikdo neřeší, tak je výběr snadný. Pokud jdeme například na východ sluníčka, tak spíme u daného místa na parkovišti například. Většinou to jsou taková ta štěrková parkoviště v přírodě. Nikdy nespíme tam, kde není cesta nebo místo pro zaparkování. Někdy se stane, že daná vyhlídka nebo lokalita je hodně turistická a v místě jsou například hotely nebo penziony. V takovém případě popojíždíme o kousek dál, třeba za hranici vesničky nebo toho místa a opět si najdeme ničím nerušené poklidné místo. :) Ve druhé variantě je to složitější a hodně bych si vybírala. (Například náš výlet do Slovinska, kde je zákaz kempování přes noc atd… o našem spaní tam se dočtete TADY a TADY)

Zatemnění oken. Nám stačí zatemňovací folie, které máme na oknech. Nicméně existují například záclonky, které si můžete vyrobit i sami doma. :) Stačí vám přísavky/přícucky na okno a látka. Látku si vyměříte přesně dle velikosti okna a do každého rohu přiděláte jednu přícucku na okno. Pak už stačí jen pořádně připevnit a máte hotovo. :) 

Processed with VSCO with m3 preset

Kuchyň 

Kuchyň mám rozdělenou na několik tašek, kde má každá svůj účel. První taška je taková ta technická část jako plechové nádobí, příbory, hrníčky, papírové utěrky, prkénko, čaj/kafe atd.. Tuhle tašku máme zpravidla na zemi za sedačkou spolujezdce.

Další tašky (2-3x nejmenší Ikea taška) jsou jídlo. To mám opět rozdělené podle účelu. Jedna taška jsou čistě svačiny na cestu nebo výlety. Je plná oříšku, nejrůznějších tyčinek, jablk, rajčat atd… Je v ní vše, co rádi zobeme, když přejíždíme na novou lokalitu nebo si rádi vezmeme na nějakou tůru. Tuhle tašku mám vždy po ruce, přesněji je za sedačkou řidiče na zemi tak, abych na ní bez problému a nějakého těžšího otáčení dosáhla. Vedle ní, ale u dvěří, je další malá taška s jídlem. Tam mám věci buď na snídaně nebo večeře. Na druhé straně na zemi je ještě jedna taška s obsahem na snídaně nebo večeře. :) 

Malé ikea tašky jsou svou velikostí úplně super, když sklopíme zadní sedačky na postel, tak se jich to nijak nedotkne. Díky tomu s nima nemusíme nijak manipulovat a jsou tam celou dobu našeho výletu. 

vareni_2

Náš gril jsem nikde nenašla, tak Vám sem dám aspoň tenhle pro představu, jak ten náš složením vypadá. :) 

Gril je pro nás srdcovka. Koupili jsme ho už před několika lety. Je na plyn a dá se krásně složit do úzké tašky, která nezabere moc místa. Ke grilu máme i teflonovou sundavací desku, kde můžeme udělat jak maso, tak třeba i vajíčka. Bez desky je to klasický ohřívač. :) 

Stoleček a židličky. Bez toho se dá bez problému obejít, ale nebudu říkat, že to není pohodlné. :) Stoleček se da složit do ploché desky a židličky jsou v úzkých podlouhých vacích. Vše je vymyšleno do detailu a při cestování je vše hezky skladné. 

Gril se nám vejde také na jednu stranu na zem za přední sedačky. Stoleček s židličkama máme normálně schovaný u rezervy v kufru, ale během cestování jsou jen v kufru vedle spacáků. Už je neuklízíme pracně až dolu. K otázce kam s nima během spaní se dostanu přímo u části „noční režimv autě“.

DSC02852

Tak tahle fotka. :D Někdy jsou rána, kdy se nám to rovnat nechce a spacáky s dekou jsou nahňácaný na sebe. :D Tak nás omluvte, že jsme si neustali. Nechtělo se nám. Raději jsem si udělali skvělou snídani s kafem, sedli do kufru a užívali si výhled ven. :) 

Koupelna 

Rovnou se vrhnu na otázku koupání. Při každém našem výletě si každý den vymyslíme minimálně jednu nějakou zastávku u vody. Navigaci máme v applikaci na telefonu – Google Maps, takže podívat se kdy a kde pojedeme okolo nějaké vody je snadné. Pak podle fotek v daném místě zjistíme, jak to tam vypadá a vybereme si. (Horský jezera nebo řeky jsou nádherně čisté. Jen teda počítejte s tím, že jsou i studenější. :) )

DSC03573-Edit

Sprchová mýdla a šámpón. Já osobně vždy sebou balím bio věci z Mydlárny Rubens. Jejich výrobky jsou přírodní a pokud si například potřebujete umýt hlavu, tak tohle je lepší verze než nějaký klasický šampón. Přeci jen je to příroda a bylo by fajn na ni brát i v tomhle ohled. :) Mně osobně vydrží vlasy bez mytí šampónem minimálně celé 4 dny a jsou stále v pohodě. (Více o mé péči o vlasy a o Mydlárně Rubens tady)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zuby. Kartáček s pastou a vodou v láhvi máme každý v autě, takže zuby si můžete v klidu vyčistit každé ráno i večer na místě, kde nocujete. 

Co všechno se může hodit k hygieně atd… 

Vlhčené ubrousky, repelent, krém na opalování, normální krém, pasta, kartáčky, dva ručníky, přírodní sprcháč nebo šampón, dezinfekce, náplast, fenistyl na štípance, malé nůžky, deodorant, případně suchý šampón na vlasy. Nic víc u nás není potřeba. 

Já jako holka mám u sebe ve dvěřích spolujezdce po celou dobu výlet větší část hygienických potřeb. Jsou pak dobře po ruce a když potřebujete třeba repelent nebo opalovák, tak nemusíte nikam do tašky. :) 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oblečení 

Spouta dotazů nebo spíš zpráv byla směřována i na oblečení. Většina se například divila, že jeden den máme na sobě kraťasy s tílkem nebo plavky a druhý den teplejší bundu, kalhoty a termo triko. Pokud vyjíždíte do hor na výlet, tak počítejte s každým počasím. Pršet může kldině i dole pod horama, ale nahoře je ta teplota jiná. U nás, vzhledem k tomu, že chodíme i na východy a západy slunce, tak je potřeba mít teplejší věci i kvůli tomu. V pět ráno na horách je prostě zima. :) 

Když to vezmu podle posledního výletu na Slovinsko, tak: 1x kraťasy, 2x kalhoty, 2x mikina, 5-6 trik nebo tílek, 1x košile, plavky, spodní prádlo, slabší větrovka, teplejší bunda, kšiltovka, sluněční brýle, pohorky, kecky nebo tenisky, žabky. Případně něco na spaní. To bylo vše, nic víc jsme nepotřebovali. :) Víceméně stejně si balíme na každý výlet. 

DSC05868

Noční režim v autě

Přes den je jasné, že jsou tašky s oblečením, stoleček atd v kufru. Ale jak je tomu v noci, když je z kufru postel? Odpověď jsou přední sedačky. :) Každý si na své přední sedadlo dáme svou tašku, na zem fotobatoh a k nim poskládáme židličky a stoleček. To je vše. Vše ostatní je uklizené a není potřeba to nějak přendavat. :) 

Když máme chuť, tak si ještě večer připravíme na tašky oblečení na ráno, takže vyrazit na východ slunce nám pak netrvá tak dlouho. :) 

DSC02898

Jak být na cestách stále online? 

I na tohle jste se hodně ptali a odpověď je velmi jednoduchá. 

Telefony – USB nabíječku do zapalovače v autě zná už každý. Pořídili jsme tu, která je na dvě USB, takže si oba nabíjíme telefon najednou. Z pravidla vždy, když někam jedeme/popojíždíme, tak připojujeme telefon na nabíječku. Díky tomu máme telefon neustále nabitý a k dispozici. :)

Počítače – Když už si je vezmeme, tak používáme měnič napětí. Ten se opět zapojí do zapalovače a skrz něj bez problému nabíjíme počítače. Jen teda počítejte s tím, že to nebude tak rychlé jako doma u zásuvky. O trochu to trvá déle, ale nám to nijak nevadí. :) 

Foťáky – Kuba si může svůj foťák nabíjet přes USB, takže mu stačí opět adaptér na USB do zapalovače. Já si svůj mohu nabíjet skrz baterku v adaptéru, takže u mého foťáku opět používáme měnič napětí. :)

DSC03367

To by mělo být z technické stránky o našem cestování vše. Jestli Vás ale ještě něco napadne, tak mi to klidně napište a já Vám odpovím. :) 

Mějte se krásně! 

 

Vaše M. 

Comments

comments