Moje fotovýbava

Velmi často se mě ptáte na mou fotovýbavu. Na co fotím? Jaké mám objektivy? Jaký je můj batoh? A tak dále, a tak dále. Takže dnes přicházím s článkem, který Vám zodpoví úplně vše. Jen teda, nejsem úplnej profík, tak nečekejte šílený technický popisky. Vše co vím je díky Kubajszovi a praxi. :) 

Začnu u té nejdůležitější věci, na které to celé stojí. Foťák

Už pět let jsem Olympusačka, z toho 4 roky jsem zamilovaná do OM-D E-M10. (Celý můj rychlý fotovývoj se dočtete zde: 1. , 2. , 3. ) Nejsem člověk, který by s každým rokem výbavu obměňoval. Když si něco zamiluji, tak se toho držím. Né že bych tedy o nových foťácích nic nevěděla, díky Kubovi mám velmi dobrý přehled. Nicméně i přesto jsem velmi spokojená s mou M10. Pro odborníky: Ano, mám stále mark I, tedy první „model“ v řadě E-M10. Když vyšla mark II, tak jsem si řekla, že vzhledem k mé úrovni focení není potřeba obměňovat tělo za nový model. Tuhle potřebu jsem začala pociťovat až teď, poslední dva měsíce. Do hledáčku mi padl Pen-F, pro který jsem už byla velmi silně rozhodnutá, ale na světě se objevilo nový OM-D E-M10 mark III. Takže jak to asi dopadlo už tušíte, navíc jsem měla možnost strávit s tímhle foťek dva dny v Berlíně a za tu dobu Vás něco buď odradí nebo pohltí. Mě nová mark III pohltila a už mi říká má paní. :) Na technické parametry se podívejte SEM a můžete si je i porovnat. :) 

Objektivy

Tohle je velmi častý dotaz, hlavně v případě cestování. Standardně mám doma 17mm a 45mm (mám teda ještě 9mm, ale tu vytahuji opravdu málo kdy). Teď jsem nově přidala do fotovýbavy i pevnou 12mm.

17mm f/1.8 : S tou fotím více méně vše. Od města, až po fotky na blog atd…

45mm f/1.8 : Čtyřicetpětku miluji na detailnější fotky. Má malou hloubku ostrosti, díky čemu jsou fotky krásné a mají „rozmazané pozadí“. (Rozmazané pozadí Vám udělají i jiné objektivy, ne jen 45mm.)

12mm f/2.0 : Ohledně „širokoúhlých“ objektivů se rozepíšu hned v dalším odstavci. Nicméně do přírody na ty naše fotky je 12mm jako dělaná. 

Když cestujeme, tak jsem si oblíbila další 3 objektivy: 7-14mm f/2.8 , 12-40mm f/2.8 , 12-100mm f/4.0 . Který mám nejraději asi nedokážu říci, každý je skvělý. Nejvíce univerzální je asi 12-100mm. S ním například na dovolené nepotřebujete měnit sklo a postačí Vám tam jen tohle. Ale i přesto si ráda půjčím i 7-14mm nebo 12-40mm. :) Jediná nevýhoda například u 7-14mm je, že když ji máte nasazenou na těle, tak s ní lehce zlenivíte. Vždy totiž do fotky nacpete vše, co potřebujete, takže nad samotnou fotkou tolik už nepřemýšlíte a jen cvakáte. Z toho důvodu jsem teď zvolila i pevnou 12mm. :)

Batoh / taška / kabelka

Ještě do nedávna jsem neměla žádný fotobatoh. Popravdě nikdy nebyl potřeba, až teď s častějším focením pociťuji tu potřebu a jelikož jsem ženská, tak nemám jen tak ledajaký batoh. Můj batoh je vlastně taška, která se dá vzít i jako batoh. Neuvěřitelně super plus a hned několikrát jsem to velmi ráda využila. Má nejrůznější foto kapsičky a pro mě je nejlepší. Konkrétně je to Everyday Tote od PeakDesign. :) 

Jako taška je to boží. Jako batoh je to taky super, ale počítejte s tím, že varianta batohu je až druhořadá. Popruhy pro batoh nejsou jako u klasického batohu, takže pokud si batoh nacpete až po okraj težkýma věcma a budete s tím chodit třeba dva dny, tak musíte počítat s tím, že to pocítíte. Ale do města nebo na normální výlety je to boží parťák. 

Pak mám ještě kabelku od Olympusu, ale ta je vyrobena pro Peny, takže já se svým krapec větším OM-D mám menší problém. Foťák do kabelky sice dám, ale je to jen tak tak.. Na svou obhajobu: věděla jsem to už když jsem si kabelku kupovala. Když něco chcete, tak způsob vždy vymyslíte. :D

Kubajsz a jeho Peak Design batoh – Everyday Backpack :)

Popruh na foťák

Popruh (barva Ash) mám opět od Peak design, který mi ladí s taško/batůžkem. Mají hned několik různých barev a provedení. Vybrat si můžete z klasicky širokého popruhu, užšího popruhu a krátkého popruh na ruku/na zápěstí, který můžete nosit i jako náramek. (těch výrobků tam mají mnohem víc) :) Kuba má jak silnější, tak slabší popruh + má samozřejmně i ten na ruku. :D Já mám jen ten slabší, který mi bohatě stačí a jsem s ním velmi spokojená. U těhle popruhů a vlastně celého Peak designu mě baví několik věcí. 

  1. Kotvičky na upevnění popruhu. Na foťák si připevníte takové žetonky/kotvičky, na které pak jednoduše upevníte popruh dle výběru. Připnutí a sundání je velmi jednoduché, takže nemusíte jako u ostatních popruhů pracně rozvazovat nebo provlíkat. Tady to máte hned. Takže velmi snadno si můžete měnit například klasický popruh za popruh jen na ruku. :) (Součást balení výrobku)
  2. Destička na stativ typu ARCA. S kubou máme doma i peak držák  Capture PRO na foťák. Patří na něj destička, kterou našroubujete klasicky na foťák. Stejnou destičku pak najdete i u vybraných stativů, gorilla podů nebo právě peak držáku. Geniální, protože to nemusíte neustále měnit. Jedna destička na všechno.
  3. Nastavitelnost popruhu. Na popruhu máte na každé straně jednoduchý způsob, kterým si popruh rychle povolíte a stejně rychle zase utáhnete. Je to ještě víc snadnější než u klasických popruhů.

*Nejsnadnější asi bude, když se kouknete SEM na video. To Vám to popíše asi 1 000 000x líp, než já. :D + dole pod článkem máte galerii ohledně batohu atd..:)

Držák foťáku na pásek u kalhot nebo popruh od batohu

Jak jsem už psala výše máme doma i držák na foťák. Zjednodušeně. Foťák si upevníte pomocí klasické destičky na stativ na takový držák, který si snadno upevníte na popruh u batohu nebo například na pásek u kalhot. Skvělý je to v tom, že pokud šplháme někam nahoru a foťák nám v ruce překáží, tak využíváme právě tohoto držáku upevněného například na popruhu u batohu. Ruce máme volné a zároveň foťák po ruce, kdyby byl potřeba. Se stejným principem uchycení mají i držák na objektivy. Pokud nechcete neustále sundavat a otevírat batoh, tak stačí mít dva oblíbené objektivy u pasu a měnit je můžete daleko snadněji. :) Tento držák na objektivy mají jen na Canon, Nikon a Sony. Olympus tam mohužel není, ale vzhledem k tomu, že mám většinou pevné objektivy a ty jsou malé, tak mi to ani nevadí. 

Program na úpravu fotek

Lightroom, v ničem jiném na počítači fotky neupravuji. Stáhla jsem si od Kuby jeho presety (jeho článek s ukázkou presetů ZDE)a upravuji fotky v několika už oblíbených presetech. Poté si fotky přetáhnu za pomoci dropboxu do telefonu, kde je kvůli instagramu lehce doladím. (strukturu, zaostření, atd..) Používám buď VSCO nebo Snapseed. A pokud nemám po ruce počítač, tak upravuji fotky v mobilní aplikaci Lightroomu a posléze buď ve VSCO nebo ve Snapseedu. Pak už fotku uploaduji na IG.

Instax Square

Další foto výbava

Ještě bych mohla zmínit, že k moji „fotovýbavě“ patří i Instax Mini 90. Dostala jsem ho k Vánocům a je to boží věc. Miluju tu možnost vytisknout si fotku ihned. ♥ Do Norska s náma jela i úplná novinka od Instaxu a to Instax Square, který má display a možnost nastavení si expozice / barevné filtry / vinětace.  Je to supr v tom, že oproti klasickému Instaxu si fotku můžete ihned prohlédnout a rovnou si říci, jestli se povedla nebo ne. Navíc díky jak interní, tak možnosti externí paměti o fotky nepřijdete pokud si je ihned nevytisknete. Můžete si je totiž vytisknout klidně až později. Pak máme doma i Zeiss širokoúhlý objektiv na telefon, ale o tom jsem Vám psala TADY. :) 

Exo Lens Zeiss

To by bylo k mé fotovýbavě asi všechno. Vše co mám ráda, a mohu jen doporučit, máte tady v článku. 

 

Mějte se krásně a ahoj u dalšího článku! :) 

 

Vaše M. 

 

 

Comments

comments