Výbava do Norska – bunda

S jednou bundou do Norska?

Je konec září a já vyrážím s Kubou směr Norsko, kde plánujeme 14 dní cestovat a objevovat již objevené. V Norsku jsem nikdy nebyla, takže moje balení je ovlivněno jen na základě vyprávění druhých a předpovědi počasí. Navíc když jedete autem, které se na 14 dní stane Vaším domovem, tak balíte hlavně s rozmyslem. Patery boty si prostě nevezmete. Proto, když přišlo na řadu téma bundy, scénář se nijak nelišil. Nakonec jsem vybrala jednu bundu, do které jsem vkládala veškerou svou důvěru. Přeci jen se jelo do Norska a tam se počasí může změnit z minuty na minutu..

Požadavky byly jednoduché: Musí být lehká a nezabírat moc místa v batohu, voděodolná, větruvzdorná a mít hezkou barvu. :D Proč to s tou barvou? Protože, když jedou dva fotografové na trip, tak myslí i na to, aby to vypadalo dobře na fotce. :)

Začneme hned prvními body. Lehká a skladná. Pro mě dost důležitý bod z jednoho jediného důvodů. Fotovýbava. Jako člověk snažící se fotit sebou táhnu jak foťák, tak dalších několik objektivů a spoustu dalších věcí. Tím pádem se místo v batohu zmenšuje a zmenšuje na úkor dalších věcí jako je třeba bunda. Tahle Makai bunda mě hodně překvapila. Složit se dá do malých rozměrů a tím pádem je neřešila dilema co z batohu vyndat, aby se tam vešla. Bez bundy do hor to totiž nejdete. 

Voděodolná, první polovinu tripu tahle vlastnost potřeba nebyla. Nicméně, jak už to u severských zemí bývá, začalo pršet a né zrovna málo. Naštěstí i tahle vlastnost obstála na jedničku a bylo jedno, jestli jsme přímo na pobřeží nebo v 900 m.n.m. . Veškeré švy jsou podlepeny tak, aby nepropouštely vodu. Každý zip, jak od kapes, tak od odvětrávání, je speciálně upraven, aby ani on nepropouštěl vodu. Jako další plus byl malý „kšilt“ na kapuce. Nevím jak lépe bych to popsala, ale zjednodušeně to je tak, že když pršelo, tak Vám díky tomu nepršelo do obličeje. A i tohle se cení v takových podmínkách. :)

Větruvzdornost je další dost důležitá vlastnost, bez které se v Norsku neobejdete. Ať jste totiž kdekoli, tak fouká. Může svítit slunce a fouká. Může být pod mrakem a fouká. Tuhle bundu jsem doslova otestovala snad na každém místě v Norsku, na kterém jsme byli. Jak na pobřeží během dne, tak při pozorování polární záře u majáku. Zvládla i šílený vichr na Romsdalseggen vyhlídce. Navíc, a to nevím jak tahle bunda dělá, je v ní teplo.

Další vlastnosti/vychytávky. . Stahování v zadu na kapuce, díky čemu si jí můžete přizpůsobit ke svojí potřebě. Plusy stahování v pase a na rukávech zmiňovat asi ani nemusím. :) Dále jedna vnitřní kapsa a jedná vnější s výstupem na sluchátka uvnitř bundy. Za zmínku stojí i střih bundy který je hezky regular fit, takže hezky sedí a zároveň pod ní dám i mikinu. Délka bundy je až na pod zadek, takže při jakémkoli pohybu netáhne na záda. Další velmi podstatné plus.

Přemýšlela jsem nad negativama, ale o žádných nevím. Myslím si, že jsem v Norsku vychytala počasí přesně na tuhle bundu. Pršelo, foukalo, bylo chladno a svítilo nám i sluníčko. Bunda vše zvládla na jedničku. Nepromokla jsem ani na jediném místě. Kapsy i za silného deště uchránily telefon a další důležité věci. Kapuca opravdu skvěle držela a ochránila před deštěm. Prodyšnost bundy byla super i při šplhání náročnějšího terénu. Jediný možný mínus asi je, že bunda nebude úplně ideální například i na zimní počasí. Přeci jen je to slabá bunda. Nicméně tím pádem je zas ideální na zbytek roku do jakéhokoli nepříznivého počasí.

Technické parametry bundy:

název: Mammut Makai Jacket

hmotnost: 490g

vodní sloupec: 20000

Technologie: Mammut DRYTECHNOLOGY

Odkaz na bundu: ZDE

 

Galerie s fotkama:

 

Měj te se krásně a zas někdy příště,

 

Vaše M.

 

Comments

comments