#holkynaislandu – FAQ

Dnešní článek bude o všem technickém, co bylo s naším výletem spojeno. Od letenek, přes auto, až po ubytování atd.. :) 

Letenky 

Letenky jsme kupovaly cca 14dní před odletem na WizzAir . Na hlavu zpáteční letenka vyšla na 7132,- Kč. Určitě se ale dají vychytat i lepší ceny. :)

  • u WizzAir je super, že mají 3 cenové skupiny podle velikostí zavazadel. Takže si s cenou letenky můžete ještě „pohrát“ nebo když Vám bude stačit jen jeden velký společný kufr, tak taky můžete ušetřit v celkové ceně. :)
  • přímý let bez přestupu
  • velké plus je brzké přistání, díky kterému máte „celý den“ k dobru. 
  • lety na Island od WizzAir jsou pouze středa a neděle
  • když zvolíte krátký pobyt jen od středy do neděle, tak určitě zvládnete projet jih ostrava s nejvíce turistickýma místama a nevyplácáte si tolik dovolené díky víkendu.
  • Případně TADY máte článek, jak z roku vytěžit co nejvíce času na cestování a nevyplácat si přitom celou dovolenou. :) 
  • jediné mínus je to, že tyhle lety budou končit, tak neváhejte a vyražte :)

Auto 

Auto jsme objednávaly den před odletem na stránkách Iceland Car Rental . Nicméně pokud na Island poletíte v turistické sezóně, tak auto určitě nenechávejte na poslední chvíli. Může se stát, že už žádné dobré neseženete. Na druhou stranu jen na letišti je snad víc jak 10 půjčoven.

  • Auto volte podle terénu, kam chcete vyrazit. Pokud plánujete například jen Jih, tak bez problému můžete vzít klasické auto. Pokud ale hodláte vyrazit například i na západ, sever nebo na turistická místa v horách, tak rozhodně berte bez rozmýšlení 4×4. Bez toho se na taková místa nedostanete. Já sobně bych 4×4 vzala pro jistotu tak jako tak. 
  • Pojištění auta – u téhle půjčovny máte 3 stupně pojištění. To nejlepvnější Vám dají jen, když máte kreditku!! Pokud máte kartu debitku, tak pro Vás automaticky platí to komplexní/nejdražší pojištění, kterým se půjčovna zároveň kryje v případě poškození. Bohužel to nikde není napsané velkýma písmenama, takže pokud si na to nedáte pozor, čekejte, že budete upozorněni při vyzvedávání auta a cena auta se změní pokud jste zvolili jen základní pojištění. (Počítejte s tím, že ostatní půjčovny to budou mít ohledně kreditky/debitky stejně. Není to jen u této půjčovny. Případně se můžete setkat s depozitem, který si strhnou a po vrácení auta v pořádku Vám ho vrátí.) 
  • dovysvětlení té karty/debitky – na kreditce je půjčovna schopna Vám dodatečně strhnout peníze v případě vrácení poškozeného auta. U debitky tuhle jistotu půjčovna nemá. Z toho důvodu Vám auto půjčí jen při zaplacení komplexního pojištění. U této naší půjčovny to bylo 25.000 ISK / cca 5.000,- Kč
  • Po letišti jezdí zdarma autobus, který Vás doveze z terminálu až k Vaší půjčovně. Zároveň Vás při vrácení auta odveze zpět na terminál. :)
  • Během našeho tripu se nám například stalo, že jiné auto odhodilo kámen přímo do našeho boku a musím říci, že takovou ránu jsem ještě nikdy nezažila! Dále v případně nejlevnějšího pojištění rozhodně nejezděte na špatné silnice například typu F. S holkama jsme byly na takových cestách a díry na těchto silnicích byly opravdu velké. O to horší, že v turistické sezóně to bude ještě horší a díry předpokládám větší díky návalu aut.
  • Vedle klasických aut se dají půjčit i nejrůznější upravená auta, kde máte vnitřek přizpůsobený ke spaní v autě/kempování. Co jsem sledovala například na youtube nebo osobně na Islandu, tak je to hodně časté. :) Hned několik odkazů máte:  TADY , TADY  , TADY , TADY, TADY :)
  • Dále je na Islandu možnost si půjčit auto od místních. Vychází to asi levněji než u půjčoven, ale nic víc Vám k tomu neřeknu. Jen jsem to slyšela. Odkaz TADY
  • S holkama jsme si půjčily Dacia Duster 4×4 a byly jsme spokojené. Dokonce jsme v autě i jednu noc s Domčou nocovaly, zadní sedačky se bez problému sklopily a byly skoro v rovině. Malý náklon nevadil, naopak byl příjemný. :) 
  • Auto nás vyšlo na 75.000 ISK s komplexním pojištěním na 7 dní a najely jsme cca 2700km po ostrově.

Vybavení auta

Je možnost si připlatit například za navigaci nebo USB adaptér do zapalování. Nijak zvlášť drahé to není, ale na druhou stranu to je zbytečné. Já USB adaptér do zapalovače vzala svůj a přihodila jsem k němu i klasiku USB kabelk k telefonu a AUX kabel, díky kterému jsme mohly pouštět hudbu ze všech telefonů v autě. :) Ač se to třeba nezdá, tak vzdálenost 200km na Islandu je jak 400km u nás. Díky 90km rychlosti jsou některé přejezdy na lokality nekonečné. 

  • V autě kromě rezervy, nářadí k výměně kola a trojuhelníku nenajdete vůbec nic. 
  • Kdo sledoval stories, tak určitě zaznamenal naší příhodu se spaním u ledovce a ranní totálně vybitou baterkou. Na tomhle parkovišti byl emergency kit, kde byly kabely, nabíječka/baterka (v případě, že jsem na místě sami a není nikde druhé auto) + čoko mlíčka. Ten kit nebyl nijak označen. Objevila ho Domča doslova díky náhodě a „drzosti“, která v danou chvíli byla hodně žádoucí. Emergency kit byl součástí jednoho přívěsu na parkovišti. Nicméně opravdu nebyl nijak označen, byla to jen černá krabice. 
  • Předpokládáme, že tohle byla na jednu stranu dost vyjímečná situace, na kterou jsou ale evidentně u Diamond beach (ledovec) zvyklí. Jinde s tím asi problém určitě nebude. 

Tankování

Některé půjčovny spolupraují s některými benzínkami, takže například u té naší jsme dostaly takový čip, díky kterému jsme měly na těch daných benzínkách slevu 10% + kafe zdarma. Co se počtu benzínek týče, tak například na jihu problém není, nicméně na West Fjordech jsme dotankovávaly i z poloviny nádrže do celé, jelikož tam to je s benzínkama horší. Lepší si natankovat vícekrát než být bez. 

  • cena nafty se pohybovala okolo 200-215 ISK, tedy cca 40Kč/litr. To je podle mě dobrá cena a není to zas tak hrozné, jak asi většina z nás čeká. 
  • Benzínky jsou často bez obsluhy, takže musíte v 99% vložit kartu -> zvolit částku za kterou chcete natankovat -> vyndat kartu -> a až posléze můžete tankovat. Někdy nám to trochu zlobilo a musely jsme například zkusit jinou kartu. 
  • Někde máte možnost zvolit „plnou nádrž“ a částka se strhne podle natankování. 
  • Velké plus je to, že díky jejich cestám a max 90km rychlosti můžete mít hezkou spotřebu a auto Vám nebude tolik žrát. 
  • S holkama jsme zaplatily za naftu nějakých 8.000 Kč celkem (lehce jsem to zaokrouhlila nahoru) a najely jsme 2700 km. 
  • celkem nás auto vyšlo tedy na 23.000 Kč (pronájem na 7 dní, komplexní pojištění a nafta)

Doprava na Islandu

Pokud si půjčíte auto, tak dostanete instrukce ohledně rychlostí atd.. Nicméně i já Vás musím upozornit na jejich pravidla.

  • Ve městě se je rychlost 50km/hod, na některých silnicích 80km/hod a pak tu je 90km/hod.
  • Pokud pojedete například po jejich silnici číslo 1, tak si dejte pozor na tyhle rychlosti. (Pozor si samozřejmně dejte všude) Islanďani díky tomu, že tohle je jejich jediná silnice mezi východem, jihem a západem ostrova, tak raději jezdí ještě o 5km/hod pomaleji, jen aby nevznikla nehoda. Kdyby se totiž cokoli na téhle silnici stalo, tak je část ostrova odříznuta.
  • Počítejte například s tím, že když třeba předjedete 2 kamiony, tak na Vás mohou zavolat policii. To se stalo nám, přesněji mně. :D Kamión na nás zavolal policii, protože jsme ho předjely. Policistka si mě hezky zkontrolovala i na alkohol a řekla nám, že si bylo stěžováno na náš styl jízdy. Takže tak. :D Naštěstí to bylo bez pokuty, jelikož neměly žádný důkaz kromě telefonátu. …kdyby důkaz měli, tak by to bylo hodně drahé.
  • Druhá věc je, že tahle kontrola policejní byla vysloveně na nás zavolána, jinak jsme za celý týden policii nepotkaly. To ale neznamená, že v turistické sezóně to bude stejně. Moc na to nespoléhejte. :)

Doprava z letiště

Pokud si plánujete půjčit auto jinde, než přímo na letišti, tak máte dvě možnosti. 

  • autobus, ale počítejte s vysokou cenou za lístek… Keflavík (letiště) – Reykjavík = cca 500,- Kč/osoba
  • stopování – to se na Islandu bere jako víceméně oficiální druh dopravy a vždy Vám někdo zastaví.

Jídlo / potraviny

Převážně jsme nakupovaly v Bonus obchodech. Je to takovej lidl, kde najdete z jídla vše. Cenově to není ani drahé. S holkama jsme se shodly, že nám to nijak drahé proti čr nepřišlo. 

  • Nemusíte se ani bát koupit banány nebo avokádo. Cenově jsou dostupné díky jejich vlastnímu pěstování. Pokud Vás to bude zajímat, tak za Reykjavíkem směr jih můžete vidět skleníky. Dovoz by byl pro ně moc drahý, tak proto vlastní. :) 
  • Kupovaly jsme jak mléko, jogurty, pečivo, ovoce, zeleninu, džusíky, arašídové máslo, omáčku na těstoviny, atd… 
  • Bonus je poměrně častý obchod a narazíte na něj  každém městečku/větší vesnici. Pokud ale plánujete cestovat po Islandu autem, tak si Bonus vždy naplánujte, ať Vám náhodou někde nedojdou zásoby. Při naší cestě na West Fjordy v kombinaci mimo turistické sezóny jsme právě měly problém narazit na jiné obchody, který by byly otevřený.
  • Kam v Reykjavíku pro nejlepší chleba a skořicové šneky – Braud !!! Více o Braudu najdete v článku z Reykjavíku. :)

Ubytování

Tohle je asi první nejdražší věc, kterou jsme „pocítily“. Noc na hlavu s nebo i bez snídaně stojí klidně i 1000,- Kč . S holkama jsme spaly 2x v hotelu/chatičce, 1x s Domčou v autě a zbytek jsme spaly u Andy na studentském baráčku. Takže za tuhle položku jsme nakonec tolik neutratily. 

  • První ubytování bylo v Drangsnes, kde máte možnost bydlet i v takových prosklených „chatičkách“ – bez snídaně mimo turistickou sezónu.
  • Druhé ubytování jsme měly v  Sudureyri v klasickém malém hotelu + snídaně v ceně.
  • Veškeré ubytování jsme přes AirBnb a podobné aplikace. 
  • Cena celkem za ubytování na těchto dvou místech 2355,- Kč

Kurz koruna – islandská koruna

Pro přesnější kurz si zkontrolujte kurz na stránce ČNB. Nicméně, když jsme byly na Islandu s holkama, tak kurz vycházel tak, že jsme vše dělily 5 pro výslednou českou částku. 

Placení kartou / hotovost 

Na Islandu jsou naučený na placení kartou. Naprosto všude brali karty, takže se nemusíte brát, že by s tím byl problém. Nicméně bankomaty najdete například v obchodech s jídlem. :) 

Horké prameny 

  • Horké prameny jsou většinou zdarma a pro všechny.
  • Doporučuji přečíst článek u Andy na blogu o horkých pramenech – TADY
  • Do horkých pramenů choďte vždy v plavkách a nikdy v nich nepoužívejte šampóny nebo sprcháče. Pokud plánujete koupání čistě v nich, tak je to hodně o Vás. S holkama jsme nikdy neměly po vylezení z hot potu pocit nějaké „špinavosti“ jako například po klasickém bazénu s chlórem. (Snad mi rozumíte.) Nicméně jsme vždy večer spaly na ubytování a měly k dispozici klasickou koupelnu, takže nevím jestli se to dá zvládnout čistě jen na hot potech. Pokud ale to hodláte zkusit, tak si dejte záležet a pořiďte si nějaký hodně EKO , BIO a čistě přírodní  šampón nebo sprcháš + ať Vás nikdo u toho moc nevidí! Správně by se to nemělo. 
  • K přírodní kosmetice mohu doporučit například Mydlárnu Rubens
  • Další možnost koupání v hot potu je Blue Lagoon, ale tam potřebujete rezervaci dopředu a na hlavu zaplatíte asi 1200,- Kč.

Kempování

  • Na tuhle otázku úplně odpovědět nemohu, jelikož jsme nekempovaly.
  • Nicméně jsme si několikrát všimly zákazu kempování například u vodopádů atd.. Jinde zas byla cedule, že zde můžete.
  • Případně jsou k dispozici kempy – mapa kempů ZDE
  • Co jsem koukala, tak cena na osobu za noc v kempu se pohybuje většinou okolo 1500 ISK / 300,-Kč
  • Počítejte hlavně s tím, že na Islandu mají zákon o zákazu kempování, takže na to při výběru místa myslete. 
  • Případně doporučuji přečíst TENTO můj starší článek o cestování/kempování v autě. Celý článek asi nebude úplně ono vzhledem k půjčenému autu, ale jsou tam body, které se Vám mohou hodit i takhle v půjčeném autě. 

Místa / výlety

Která místa navštívit je na jednu stranu těžká otázka. Tohle je asi na každém z Vás. :) Nicméně doporučuji si prohlédnout některé instagramové účty, kde najdete spoustu inspirace s místy. 

Zvířata 

  • Koně potkáte asi úplně všude podél silnice. Jsou to miloušové a většinou jsou hodně přátelský. :) 
  • Tuleni a lachtani – ty jsme potkaly 2x. Tuleně cestou na West Fjordy. Normálně u silnice byla značka s upozorněním na ně a hned vedle ve vodě byli. ♥ Lachtany jsme viděly plavat na Diamond beach u ledovce. 
  • Papuchálci – na ty jsme měly neuvěřitelné štěstí jelikož ještě týden před naším výletem na tom místě nebyli. Vyrazily jsme za nima na Látrabjarg . :) Papuchálci jsou jinak asi zvyklí na tomhle místě na lidi a vůbec se nebojí. Jsou na kraji útesu a okolo kraje útesu cca 40cm od něj je „zabradlí“ z provazu, které ohraničuje kam až můžete k nim jít. Dá se tedy dostat hodně blízko. :) 
  • Velryby – ta se nám bohužel nepoštěstila, ale jeden český pár jí viděl z bazénku/hot potu v Drangsnes. :) Jinak si můžete koupit výlet lodí na ně. :)

Vychytávky

Domča nám ukázala super aplikaci Splitwise, kde se můžete s přáteli dát dohromady a vytvořit společný účet útrat. Jednotlivé položky můžete dělit buď mezi všechny členy nebo jen mezi některými atd.. S holkama jsem si tam naházely úplně vše od půjčení auta, ubytování, jídla, kafe atd… Díky tomu máme ve všem přehled a víme kolik si vzájemně dlužíme. Super je ještě to, že ty „dlužné částky“ to mezi sebou vzájemně odečítá, takže vidíte i jen rozdíl, kolik máte komu dát. :) Snad jsem to popsala dobře. :D 

Kolik mě to stálo?

  • letenka 7132,- Kč 
  • auto 7500,- Kč / rozpočítavaly jsme to podle dní a podle účasti na výletech. Tuhle částku to stálo mě na 7 dní. 
  • ubytování 2355,- Kč / 2 noci 
  • jídlo 2000,- Kč / za celý týden a bez omezování se
  • nafta cca 2500,- Kč / opět jsme to rozpočítávaly podle účasti na výletu + najely jsme 2700km 
  • lístek na vyhlídku v kostele 200,- Kč
  • dvě skvělé parťačky – k nezaplacení !!! ♥

      Celkem = 21.687,- Kč  

  • tu cenu berte spíš jako orientační. S holkama jsme si to dělaly hodně hezké a nijak jsme se například v jídle neomezovaly. 
  • náš rozpočet na tenhle výlet byl 25.000,- :)

Všechny články o Islandu najdete TADY

Tak a to by bylo snad vše. Jestli máte ještě nějaké dotazy, tak Vás moc prosím, abyste je napsali sem pod článek. Je velká pravděpodobnost, že to bude zajímat i další lidi. Děkujů! ♥

Mějte se krásně a příště bude článek z West Fjordů. :)

Comments

comments